Pomoří

Úřední název: Království Pomořanské
Panovník: král Vodislav
Hlavní město: Aqel
Správní dělení: 4 vojvodství, 3 svobodná města
Další města: Podhorské, Mol, Kurjec,
Počet obyvatel: 1,248 milionu, z toho lidé 1,145 mil., elfové 20 tis., trpaslíci 2 tis., ludkové 75 tis.
Vojsko: 11 tisíc
Komodity: víno, obilí, zelenina a ovoce, sukno, ryby
Měna: 1 pomořanský tolar = 6 dirnů

Pověst o založení Pomoří

Když byla chystána Listina zátočská o založení lesokraského Prvního království, byly zprvu všechny rody pospolu a zajedno, že zůstanou v místech, kde první lod přistála. Pak Bormil Nohatý však vzal si do hlavy, že je ten kraj všechny do budoucna neuživí. Rozhodl se vydat se svým rodem na sever. Chtěl se k němu přidat Kurjec se svými lidmi, ale on je nechtěl a odbyl je. Odmítnutý a dotčený Kurjec pak v zlobě pronesl za odcházejícími Bormilovci toto proroctví: „Nedlouho bude vašeho vojvody, nedlouho bude váš lid pospolu. A pak, až bude rozehnán po pláni vašeho nového kraje, nikdy se nespojí zpět pod korouhev jednu svých pánů.“
Pak sám nechal postavit lodě a svým lidem řekl, aby vypluli na západ. Tam nalezly krajinu s pláněmi a háji a u ústí řeky se usadili, kde vzniklo město, podle jejich vladyky a krále pak zvané.

Přírodní podmínky

Mapa Pomoří Pomoří dnes, stejně jako v minulosti je povětšinou stepní, k zemědělství příhodnou krajinou. Jeho poloha u moře zajištuje dostatek srážek, to především v zimním období, v létě pak vysoké teploty. Proto je střed země dosti suchý, neb jím ani větší řeka neprotéká a obyvatelé musí hloubit četné studny. K zemědělství jsou užita údolí řek, kolem je zbudován systém zavlažovacích kanálů. Ve vnitrozemí jsou zdrojem vod hluboké studny. Půda je bohatá a černá.

Vpravdě jediný les zůstává na povrchu tohoto státu v podhůří Středohor na severu. Je složen z stromů různých druhů, povětšinou listnatých.

Obyvatelstvo

Pomoří je kraj především lidský, ale jako kraj, kde lze najít obživu řekněme i snadněji než jinde, je cílem putování mnoha lidí za štěstím. Jakož i obchodní stezky a říční doprava přinášejí sem mnoho lidí z modravých dálek.

Lidé tedy zdržují se v osadách různých kol cest a stezek. Hobité vyhledávají spíše města, kde budují své malé čtvrti plné schopných krejčích, ševců a pekařů. Elfové, pokud je zahlédnete na území Pomoří vyjma hlavního města Aqelu, budou spíše cestující. V Aqelu se nacházejí pak povětšinou kvůli studiu, či spíše učení na Artistiu nebo jako diplomatičtí poslové. Trpaslíci, jenž se rozhodli usídlit v údolí, jsou obyčejně kováři, zřídka cestují s obchodními kravanami.

Obživa

Začněmež u Aqelu. Hlavní město má udělena všechna hospodářská privilegia. Proto vlastní veliký pivovar, mohutné hradby, vinné sklepy, pálenici a další výdobytky. Dále se v něm nalézá veliký obchodní přístav, kam připlouvají lodě ze všech končin světa. Aqelaňané nakupují téměř vše, co se jim pod ruku dostane. Sami vyvážejí toho málo, leč věci cenné. Různé vynálezy a udělátka a pak také knihy a vzdělanost. Paleta různých pekelných strojů, které pro usnadnění své práce mnoho pošetilců kupuje je široká.

Vedle Aqelu je druhý přístav, Kurjec. Zde kotví válečná flotila Pomořanská. Vstup do města je možný jen na zvláštní povolení královské kanceláře. Město též je pečlivě stráženo, jeho obyvatelem jsou téměř jen vojáci a námořníci.

Střed Pomoří je užíván pro pěstování pšenice a dalších obilovin . V krajině je i dost mlýnů na jejich mletí, zejména větrných. Čím více se však blížíme k východní hranici seznáme úbytek srážek. Teprve u města Podhorského padá vláha z moře zpět k zemi. Pěstuje se zde zelenina všemožná, brambory a luštěniny. Směrem ku Středohorám začínají políčka obsahovat len a ještě výš je vystřídají pastviny.

Jih od Podhorského je suchý, ale podle řeky Lipavy se pěstuje široká škála plodin. I takových náročných jako slunečnice a jiné olejniny. Na terasách řeky roste vinná réva.

Les na severozápadě je nevyužit kvůli tomu, že jest strašidelný, proto ani stezka jím procházející a spojující Podhorské a Mol se severem není prošlapána a je pustá. Teprve za ním na pravém břehu řeky Opravice je opět několik vsí. Zde se pěstuje chmel nižší kvality, využívaný pro produkci místního pivovaru v Živině. Pro pivo Aqelské dováží se z Ostředku.

Na jižním pobřeží se nalézá četně rybářských vesnic, povětšinou samozásobitelských, neboť k nim ani valné cesty nevedou. Spojení se obstarává plavbou po moři.

Drahé kovy a rudy

Problémy Pomoří s kovy se táhnou odjakživa. Zatím si však vždy dokázalo království ložiska rud zajistit. Momentálně dováží rudy z posledních městských držav na západě, které mu zbyly po oddělení tamních knížectví. Razí z nich mince, dukáty a groše. Obstojné kvality a věhlasu ve světě.