Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revizePředchozí verze
Následující verze
Předchozí verze
svet:zvesti [23.09.2012] – [červenec 1279] korhulsvet:zvesti [27.07.2013] (aktuální) – [Poslechněte, co nového v světě!] korhul
Řádek 1: Řádek 1:
-====== Poslechněte, co nového světě! ======+====== Zvěsti ze všech koutů! ======
  
 ===== červenec 1280 ===== ===== červenec 1280 =====
Řádek 19: Řádek 19:
 ===== březen 1280 ===== ===== březen 1280 =====
  
-Kupec a cestovatel Hvězdoň Mornecký se vydává s pověřením patriarchy města do Meziříčí, aby projednal záležitost zřízení stezky, která by propojila Mornec, Meziříčí a Podhůří.+Kupec a cestovatel Hvězdoň Mornecký se vydává s pověřením rady svého města do Meziříčí, aby projednal záležitost zřízení stezky, která by propojila Mornec, Meziříčí a Podhůří.
  
 ===== únor 1280 ===== ===== únor 1280 =====
Řádek 28: Řádek 28:
  
 ===== prosinec 1279 ===== ===== prosinec 1279 =====
 +
 +Prosinec byl ve znamení dobrých zpráv v Pomoří. Ačkoli král Vodislav již není nejmladší, narodil se mu již třetí syn a pátý potomek v pořadí celkem. Zvoleno pro něj bylo jméno Vojen, čímž král dal jasně najevo své odhodlání pokračovat v nastoleném kurzu zahraniční politiky a diplomacie.
 +
  
 ===== listopad 1279 ===== ===== listopad 1279 =====
  
-Učenec Ágnus ze Zašova vydal spisek, ve kterém tvrdí, že se lze vydat po mořích do míst, odkud kdysi připlula Bílá loď a spatřit zemi předků lidí, ludků a trpaslíků. Dle jeho měření je to však cesta, která by trvala celý rok plavby.+Učenec Ájnuš ze [[svet:mesta:zasov|Zašova]] vydal spisek, ve kterém tvrdí, že se lze vydat po mořích do míst, odkud kdysi připlula Bílá loď a spatřit zemi předků lidí, ludků a trpaslíků. Dle jeho měření je to však cesta, která by trvala celý rok plavby.
  
 +Další novina z Dolan hovoří o tom, že týden před svátkem rožanic došlo k veliké veselce. Syn pána z Javořiny a na Vrbovém pojal za ženu jedinou dědičku držav pána z Horového. Dva nejsilnější rody v Dolanech tak byly spojeny, což může oslabit pozici vojvody v Bilegorici.
 ===== říjen 1279 ===== ===== říjen 1279 =====
 +
 +Ze severních končin navrátila se těsně před zimou a vanutím ledových větrů flota kupce Ryza z Molu, který ve službách Lesokrajské koruny vyplul na jaře na půlnoční stranu, aby tamní končiny probádal. Ryby zvící dvaceti sáhů prý tam plují mořem, tuři, jeleni a zvířena vůbec velkých měr se tam nachází. Co však víc, pobřeží tam obývají mohutní půlobři, kteří sami sebe krul či kroll nazývají a o nichž elfské pověsti hovoří. Tři krollí muže divokého vzezření kupec zajal a ke dvoru Drevinskému předvedl. Tamní lid prý nezná vůbec železo a všechny nástroje vyrábí z kostí, šlach, parohů a dřeva. O slunovratu prý tam slunce skoro nezapadlo pod obzor a ještě mnoho podivností Ryza dvořanům prý vyprávěl.
 +
 +Na hoře Velihrad poblíž městečka Lesní Vranov byla dokončena stavba svatyně boha [[svet:bohove:cestomir|Cestomíra]] a přilehlý monastýr. Při té příležitosti založen byl na tom místě také řád Poutníků. Jeho členové mají za své poslání cestovat světem a pomáhat pocestným v nouzi a léčit veškěrý lid obecný od nemocí a zranění. Vznik řádu byl stvrzen bulou, kterou vydal na podporu tohoto dobrého úmyslu velekněz Cestomírovy svatyně v ostředské Ostroži.
 +
  
 ===== září 1279 ===== ===== září 1279 =====
  
-Planiskem se přehnalo několik skřetích vojů. Mnoho koní a dobytka pobili, stejně tak mrtvol po sobě zanechali. Po té stanuli před branami města Mornce, které měsíc dobývali, než odtáhli podél pobřeží zpátky na západ.+Planiskem se přehnalo několik skřetích vojů. Mnoho koní a dobytka pokradli, stejně tak mrtvol kočovných pastevců po sobě zanechali. Po té stanuli před branami města Mornce, které měsíc dobývali, než odtáhli podél pobřeží zpátky na západ
 + 
 +V odezvě na to rozhodla Zemská komora Podhůří na sněmu, že zvýší po slunovratu berně, aby mohla vystavět nové hrady na severní hranici a obyvatele země lépe chránit. Zároveň se rozhodla vyslat posly do [[svet:zeme:trpaslici_kralovstvi|Trpasličího království]] s pozvánkou pro trpaslíky do severního pohraničí, kde se v horách a kopcích zcela jistě skrývají ložiska rud a kamene k vytěžení.
  
-V reakci na to rozhodla Zemská komora Podhůří, že zvýší daně, aby mohla vystavět nové hrady na severní hranici obyvatele země lépe chránit.+Při oslavách vinobraní v městečku [[svet:mesta:pluzina|Plužině]] vystoupil jakýsi ludkajenž se tituloval jako mistr Živodar, s neobvyklým spektáklem, když provozoval divadlo s loutkami, které však poslouchaly pouhé jeho příkazy, aniž by je měl napojeny na jakékoli špágaty nebo snad byli loutky voděny zespoduči v nich byl oblečený jiný člověk. Knjaz Chulpský, když se o celé věci doslechl, prohlásil tuto činnost za rouhání a vypsal na zatčení toho půlčíka odměnu. Ten se však dokázal rychle skrýt zřejmě odplul na Lesnicu s některým z kupců.
  
 ===== srpen 1279 ===== ===== srpen 1279 =====
  
 +[[svet:mesta:vodigar|Vodigarskému]] cechu stavitelů lodí došla již trpělivost s tím, že na stavbu svých plavidel musí dovážet draze a zdlouhavě dřevo ze severu Lesnice. Jednotlivé huti vyslali své tesaře do [[svet:zeme:lesnicke_hvozdy|Kančího hvozdu]], kde začali vhodné rovné stromy klučit v rozporu se starým zemským právem, které elfům obývajícím tyto končiny nedotknutelnost lesa slibuje. Elfové se bránili a nakonec se jim podařilo zajmout představeného cechu, mistra Ratmíra, kterého propustili pod slibem, že se již nikdo Kančího hvozdu sekerou netkne. Celá záležitost však bude mít ještě jistě dohru na nejbližším zemském sněmu.
 ===== červenec 1279 ===== ===== červenec 1279 =====
  
-Král Vodislav ve snaze podpořit bojového ducha v zemi rozhodl se uspořádat veliké setkání panstva a rytířstva celého svého království. Na konci července sjeli se udatní rekové na hrad Svornov a do městečka Pláč. Král uspořádal velké klání všech urozených pánů, dal svolení k mimořádnému trhu, povolil lovčím, aby vzali na hostinu zvěř z královských lesů a nechal vyvalit sudy ze svých sklepů. Obliba králova u lidu stoupla je však otázkou, zda to zvýší jeho ochot jíti do války. Jednání s velmoži totiž prý pro krále úspěšná nebyla. Proslýchá se, že král nazval několik urozených pánů zbabělými králíky.+Král Vodislav ve snaze podpořit bojového ducha v zemi rozhodl se uspořádat veliké setkání panstva a rytířstva celého svého království. Na konci července sjeli se udatní rekové a sličné panny na hrad Svornov a do městečka Pláč. Král uspořádal velké klání všech urozených pánů, dal svolení k mimořádnému trhu, povolil lovčím, aby vzali na hostinu zvěř z královských lesů a nechal vyvalit sudy ze svých sklepů. Obliba králova u lidu stoupla je však otázkou, zda to zvýší jeho ochot jíti do války. Jednání s velmoži totiž prý pro krále úspěšná nebyla. Proslýchá se, že král nazval několik urozených pánů zbabělými králíky.
  
 Každoroční věštba dorazila z ostrova Hvaru. Bílý kůň z tamní svatyně nepřekročil položená kopí, takže čeká všechny země nejméně rok v míru, nebo toto je znamení, že bohové si nepřejí rozbroje. Z vnitřností ptáků knjazové vyčetli, že úroda bude dobrá a z jalovcového dýmu seznali, že mor ani jiné nemoce přijít nemají. Tato dobrá zpráva se šíří všemi krajinami a obětiny určené pro tuto svatyni se začaly shromažďovat ve všech svatyních od východu na západ. Každoroční věštba dorazila z ostrova Hvaru. Bílý kůň z tamní svatyně nepřekročil položená kopí, takže čeká všechny země nejméně rok v míru, nebo toto je znamení, že bohové si nepřejí rozbroje. Z vnitřností ptáků knjazové vyčetli, že úroda bude dobrá a z jalovcového dýmu seznali, že mor ani jiné nemoce přijít nemají. Tato dobrá zpráva se šíří všemi krajinami a obětiny určené pro tuto svatyni se začaly shromažďovat ve všech svatyních od východu na západ.