Rozdíly

Zde můžete vidět rozdíly mezi vybranou verzí a aktuální verzí dané stránky.

Odkaz na výstup diff

Obě strany předchozí revize Předchozí verze
svet:mesta:ostroz [09.01.2019]
korhul
svet:mesta:ostroz [09.01.2019] (aktuální)
korhul
Řádek 6: Řádek 6:
  
 V Ostroži se schází pravidelně jednou za rok zemský sněm jakožto nejvyšší orgán obou spojených svobodných zemí, tj. Ostředku a Podhůří. Zároveň je sídlem biskupa a celé církevní správy obou zemí. Hrad pak slouží jako sídlo nejvyššího zemského purkrabího,​ velitele zemské hotovosti, jemuž jsou podřízeni všichni purkrabí ostatních hradů. V Ostroži se schází pravidelně jednou za rok zemský sněm jakožto nejvyšší orgán obou spojených svobodných zemí, tj. Ostředku a Podhůří. Zároveň je sídlem biskupa a celé církevní správy obou zemí. Hrad pak slouží jako sídlo nejvyššího zemského purkrabího,​ velitele zemské hotovosti, jemuž jsou podřízeni všichni purkrabí ostatních hradů.
 +
 +Kromě toho se do města sjíždí mnoho lidí na velké trhy konané vždy o prvním úplňku po rovnodennosti nebo slunovratu. Takovýto trh trvá celý týden a tovar na něm nabízejí kupci ze všech známých zemí. Další slavností, která je známa široko daleko je Masopust. Při tomto veselí je dovoleno ve městě prodávat vařené a pečené maso a další pochutiny i mimo krčmy a k tomu jinak určené krámy. Vrcholem pak bývá soutěž o nejlepší divadelní hru, kterou pořádá rada města. Celý den na Velkém rynku sehrávají vybraní truvéři své kusy pro potěchu měšťanů,​ pánů i kmánů.
  
 Měšťanem města se může stát každý, kdo vlastní dům za hradbami města a pobývá ve městě nejméně jednou ročně. Jen ti měšťané,​ kteří odvádí ročně do pokladny města alespoň tucet dukátů, mohou být voleni a volit do městské rady konšele. Radních je celkem deset a volí ze svého středu purkmistra, který jim předsedá. Měšťanem města se může stát každý, kdo vlastní dům za hradbami města a pobývá ve městě nejméně jednou ročně. Jen ti měšťané,​ kteří odvádí ročně do pokladny města alespoň tucet dukátů, mohou být voleni a volit do městské rady konšele. Radních je celkem deset a volí ze svého středu purkmistra, který jim předsedá.
svet/mesta/ostroz.txt · Poslední úprava: 09.01.2019 autor: korhul
CC Attribution-Share Alike 4.0 International
www.chimeric.de Valid CSS Driven by DokuWiki do yourself a favour and use a real browser - get firefox!! Recent changes RSS feed Valid XHTML 1.0