Toto je starší verze dokumentu!


Dolany

Základní údaje

Úřední název: Vojvodství Dolanské
Forma vlády: monarchie, panovník Vojvoda Stanibor
Hlavní město: Bělogor
Správní dělení: 2 polovice, každá 4 čtvrtice
Další města: Podgorica, Rijek, Striebro, Zašov
Počet obyvatel: 691 tis., z toho lidé 650 tis., trpaslíci 1 tis., ludkové 40 tis.
Bohové: Šib (západ), Časlij (východ)
Vojsko: 45 tisíc
Komodity: drahé kovy, ocel a železo, drahé kamení, kámen, kovářské výrobky
Měna: nemá vlastní

Historie

Ač prapůvodně se jednalo o državu víceméně volně spojenou s Pomořím, jehož prospektoři oblast zkoumali na výskyt drahých kovů ještě před válkami se Severním králem, využili místní vojvodové oslabení království během pozdějších bojů a osamostatnili své knížectví, které pak od té doby nikdy, v době své existence, již nikomu nepodlehlo. Od konce válek soustředí se země tato na obchod a těžbu kovů. Z minulosti jsou známy pak diplomatické roztržky okolo sporné území Horyny v Lesokraji.

Přírodní podmínky

Dolany jsou viděny především jako území rudných vrchovin a šedivých kopců, i když na západě je stále dost hájů, luhů a přívětivých koutů. Východ je pahorkatina s nevysokými zaoblenými vrchy. Kdysi ji pokrývaly zhusta lesy, dnes vykácené a použité jako výdřeva do dolů, stavení pro horníky a uhlí do kovářských pecí. Dnes jsou také hory plné tunelů a šachet, lomů zatopených vodou a strží s trním, které tu zbyly po těžbě, a kde se mohou ztrácet lidé. A stále nové a nové štoly jsou kopány a lomy otvírány, takže země ještě nevydala zposledního.

Podnebí se mění. V létě je horko a sucho a je nutno hojně využívat vodu ze studní hlubokých, zatímco řeky vysychají málem. Zato v zimě je vláhy hojnost a teploty jsou mírné.

Mapa Dolan

Obživa a obchod

Lidé v Dolanech se živí dle toho, kde žijí. Na východě jsou každý havířem nebo uhlířem. Ti majetnější nejspíše kovářem, či řemesníkem jinačím s kovem nakládajícím. Vzácné kameny vozí se na jih do měst, tam je také hojnost zlatníků a šperkařů. Lidé v nížinách věnují se pěstění pšenice a zeleniny, či ovoce nebo vinné révy.

S rudami se pak obchoduje jakož i s výrobky z nich, které mají dobrou úroven a směnují se za látky, potraviny a pochutiny. Též je rozvinut obchod s otroky ze severu. Krollové chytaní kolem města Lednice pracují v dolech. Dlužno říci, že dlouho nevydrží vlhko a tmu, a tak je trh stále lačný.

Obyvatelstvo

Tot věru směsice. Zatímco hobité pracují ve městech jako správci zahrad šlechticů, trpaslíci řídí doly ve vrchovině nebo mají své kovárny. Krajinou západní doliny putují často kudúkové se svými povozy. Lidé pak se vyskytují všude a dělají všechny práce, navíc obdělávají půdu ornou a živí tak celý kraj. Jen elfů je málo. Obvykle jen krajem prochází a sledují, jak je honbou za rudami a kameny zubožen…